Skulptūrų siužetai

 

ŠVENTOJI  BARBORA

Tekstas parengtas pagal S. Urbonienės straipsnį „Šventųjų moterų vaizdavimas lietuvių liaudies tradicinėje skulptūroje“. LKMA Metraštis, t. 11. Vilnius, 1997

Šv. Barbora (šventė gruodžio 4 d.). Manoma, kad šventoji gyveno I a. Mažojoje Azijoje. Žinių apie jos gyvenimą nedaug. Barbora laikoma turtuolio Dioskuro dukra. Tėvas, norėdamas apsaugoti Šventa Barbora. Skulptūrėlė eksponuojama LDM parodoje „Krikščionybė Lietuvos mene“. Danutės Mukienės nuotrauka dukrą nuo gerbėjų, pastatė bokštą ir ją ten įkurdino. Barbora slapta apsikrikštijo ir davė skaistybės įžadus. Tėvas apie jos tikėjimą sužinojo, kai Barbora paaiškino, kam liepusi iškirsti bokšte trečią langą - trys langai simbolizuoja Tėvą, Sūnų ir šv. Dvasią. Sužinojęs apie dukters naująjį tikėjimą, tėvas užsirūstino ir perdavė ją romėnų valdžiai. Barbora tikėjimo neišsižadėjo, todėl buvo kankinama ir nukirsdinta tėvo kardu. Už tai Dioskurą staiga nutrenkęs žaibas.

Lietuvių liaudies skulptūroje Barboros siužetas yra vienas populiariausių tarp moterų šventųjų. Ji vaizduojama stovinti, dažniausiai dešinėje rankoje laikanti taurę su ostija (Paskutinio patepimo Sakramento simbolį), o kairėje kalaviją (jos mirties simbolį) arba palmės šakelę (kankinių simbolį). Kartais vienoje rankoje drauge laiko kalaviją ir palmės šakelę. Atributiką gali papildyti ir knyga - tuomet šventoji laiko taurę, uždėtą ant knygos. Šv. Barboros rūbai labai puošnūs. Ji visuomet vaizduojama su karūna ant galvos, vilkinti ilga suknia, liemene ar tunika, o kartais puošnia palaidine ar švarkeliu, beveik visada apsisiautusi apsiaustu. Suknelės įvairiausių spalvų: baltos, mėlynos, žalios, įvairių atspalvių raudonos, gelsvos, dekoruojamos brūkšneliais, taškeliais, gėlytėmis. Sukneles pagražina ir platokos baltos, rusvos ar aukso spalvos apykaklės. Liemenės ir tunikos - rudos, žalios, mėlynos, su aukso spalvos apvadais arba ornamentuojamos reljefiniais „mezginiais” ar „raukiniais”. Liemenį juosia įvairaus pločio juostos, kartais ornamentuotos segmentinėmis žvaigždėmis. Apsiaustai raudonos, mėlynos, rudos spalvos ilgi, susegti apvalia ar segmentinės žvaigždės formos sage po kaklu, papuošti sidabro spalvos apvadais ir taškais. Ant kaklo ištapyti arba reljefu išdrožti karoliai. Žemaičiai dievdirbiai statulėles dažnai puošdavo kelių eilių stiklo karoliukų vėriniais.

Šv. Barbora laikyta laimingos mirties išprašytoja tiems, kurie mirė nespėję priimti Švč. Sakramento, saugotoja nuo žaibo, ugnies, staigios mirties. Visuotinai šv. Barbora dar laikoma ir parako sandėlių, fortifikacijų, artileristų, gaisrininkų ir visų kitų, kuriems gresia staigi mirtis, globėja.

 

Senoji lietuvių skulptūra, kryžiai ir koplytėlės. Old lithuanian sculpture, crosses and shrine